Buddhovy energetické náramky

Energetické Buddhovy náramky jsou navlékané z 21 kamenných kuliček a jedné větší nazývané Guru. To navazuje na buddhistické tradice modlitebních korálů používaných k meditaci. Síla a energie jednotlivých kamenů působí léčivě a harmonizačně na tělo i duši. Čistí a harmonizují čakry. Projektivní kameny se nosí na pravém zápěstí, receptivní na levém.

Pravou ruku máme spojenou s levou mozkovou hemisférou, v níž je centrum logického myšlení, rozlišování, analýzy a aktivního jednání. Levá ruka je spojena s pravou mozkovou hemisférou a je centrem intuitivního chápání, syntézy a vnímavosti. Pokud máme v úmyslu absorbovat energii kamene, přijmout jeho léčivé a ochranné účinky nosíme ho na receptivní ruce (u praváků levá ruka) nebo pokud chceme přenášet energii kamene na jiné, léčit s ním, tak používáme projektivní ruku (u praváků pravá ruka). Obecně je vhodnější nosit "aktivní" kameny, které nám dodávají vlastnosti, jako je odvaha, schopnost se prosadit a vitalita, na pravém zápěstí, zatímco "pasivní" kameny klidu, harmonie a meditace by se měly pokud možno nosit na levém zápěstí.

Kdo by chtěl nosit více energetických náramků, měl by si dobře zvážit složení drahokamů, protože ne všechny se k sobě hodí. Vysloveně smysluplná by mohla např. být kombinace uklidňujícího kamene a drahokamu s relaxačním účinkem. Zkombinovat stimulující kámen s relaxačním naproti tomu k ničemu nepovede, protože by se jejich účinky mohly navzájem vyrušit. Křišťál můžete nosit s jakýmkoliv druhem kamene - dokonce zesiluje účinky jiných kamenů.

Je-li vám energetický náramek malý, navlečte si náramek na zápěstí a uzel gumičky si trochu povolte. Když ani to nepostačí, měli byste si pořídit novou gumičku, kameny na ni navléci a za každým korálkem udělat uzel. Doporučuje se však neměnit počet kamenů.

Proč jsou energetické náramky tak zvláštní? Jsou projevem naší hluboké touhy po duchovních hodnotách a smyslu života, po bezpečí v souladu s nadřazenými silami, které nám pomáhají, chrání nás a vedou. Původní účel energetických náramků, které mají mimořádný počet a uspořádání kamenů, tento spirituální aspekt zesiluje.

Energetické náramky mají na základě svého buddhistického původu 21 kamenů plus jeden poněkud větší, takzvaný mistrovský kámen, který je zakončuje. Nejedná se o náhodný počet. Sedmička platí odjakživa za číslo vesmíru, makrokosmu, úplnosti. Představuje aspekt klidu, plnosti, bezpečí, dokonalosti. Trojka je číslem, které jako první překonává dualitu. Božstva vystupovala v trojicích. Mistrovský kámen symbolizuje neprojevené absolutno stojící nad prostorem a časem, je to kámen vyššího já, jež nás vede k úplnosti.

Ani forma kuličky není bez významu: reprezentuje dokonalost, harmonii, plnou vyváženost. Kuličky podporují dosažení vlastní rovnováhy a vnitřního klidu, souladu, pochopení. A forma kruhu, do nějž se jednotlivé kuličky v náramku uzavírají, je symbolem dokonalosti a úplnosti.

Vedle této obecné symboliky čísel a formy mají energetické náramky specifické kvality, jimiž každý jednotlivý kámen působí na svého majitele.


achát pruhovaný
achát pruhovaný

Buddhovy náramky – ACHÁT - Kámen odvahy
Achát dodává vůli, odvahu a životní elán a zároveň podporuje naši kreativitu a učí nás hledat ve všem pravdu.

Tento úžasně proměnlivý a v tolika druzích zastoupený kámen je přesně takto působící na svého nositele. Obdarovává jej důvěrou ve vlastní schopnosti, dodává odvahu k činům, které odhalí pravdu. Učí nás "správné" komunikaci a ušlechtilému jednání k bližním, ale i k nepřátelům. Pomáhá bez trpkosti přijímat kritiku, nepříjemné situace a nepříznivé okolnosti.
Astrologická znamení: Býk, Štír

Léčebné účinky: Na první čakře, kde je jeho hutná vibrace nejpůsobivější, má příznivý vliv na pohlavní orgány u mužů i žen a usnadňuje porod. Obecně pak snižuje teploty, mírní horečnaté infekční onemocnění a je nepostradatelný při alergiích a kožních problémech. Šedý achát dále působí velmi příznivě na zrak. Ostří jej a posiluje. Obdobně jako u akvamarínu se buďto přikládá nebo se oči omývají "achátovou" vodou.

Očista: Pod proudem vlažné vody nebo přes noc v misce s vodou společně s křišťálem. Nabíjíme libovolně dlouho na přímém slunci. Kromě ohnivého achátu.achát mechový

pink zebra achát

amazonit
amazonit

Buddhovy náramky – Amazonit - uklidňující kámen

Amazonit je mimořádně uklidňujícím kamenem, tiší nervový systém, rozptyluje negativní energie a rozpouští negativní bloky, zmenšuje obavy a strach, zvyšuje intuici, pohlcuje škodlivé záření z mobilních telefonů. Zajišťuje úspěch v riskantních krocích.

Vlastnosti:

Uklidňuje nervový systém. Chrání před duševní nevyvážeností, nervozitou a potlačenými emocemi.
Hojí citová traumata a pomáhá zmenšovat obavy a strach. Zvyšuje radost ze života.
Odstraňuje negativní energii a rozčilení. Uložený pod polštář uklidňuje spánek. Podporuje tvořivost, umělecké cítění a tolerantnost k jiným názorům.
Udržuje v rovnováze mužskou a ženskou energii. Otevírá třetí oko a zvyšuje intuici.
Má obdivuhodnou filtrační schopnost. Blokuje geopatogenní zóny, pohlcuje vyzařování mikrovlnné trouby a mobilního telefonu. Chrání před elektromagnetickým zářením.

Léčebné účinky:

Harmonizuje srdeční oběh a nervový systém. Působí proti nespavosti. Tlumí silné bolesti hlavy a migrény. Napomáhá udržovat v rovnováze metabolismus. Zvyšuje vitalitu, přináší úlevu při svalových křečích a zmírňuje bolesti zad. Pomáhá při ztrátě tělních tekutin – při průjmu, krvácení. Prospěšný při léčbě osteoporózy, zubního kazu, nedostatku vápníku.
Pomáhá při porodech. Zmírňuje otravu alkoholem a nikotinem.
Uzdravuje a otevírá srdeční i krční čakru.

Znamení: Vodnář

Typ kamene: receptivní

Čištění a aktivace: potřebuje uložit do solného roztoku, omýt v teplé proudící vodě (nemá rád studenou vodu) a nabít měsíčními paprsky (jednou za týden nebo po každé meditaci)


ametyst
ametyst

Buddhovy náramky – AMETYST - Kámen duchovní čistoty a meditace
Ametyst je mostem mezi Zemí a Nebem, mezi duší a duchovnem a zprostředkovává nám meditační prožitek a umožní porozumět těmto vizím.

Ametyst je rovněž symbolem proměny, protože otevírá mnohá tajemství života, kterým nám dovolí porozumět. Pomáhá osvětlit smysl snů a vizí a obohacuje nás o pohled do budoucna. Rovněž je symbolem vnitřní čistoty, cudnosti a pokory a odvrací nás od materiálních záležitostí. Umožňuje nám již nyní přístup do jiných dimenzí bytí a pomáhá nám zpracovávat niterné zážitky a vjemy. Ametyst je kamenem očisty, čímž v nás probouzí vůli, odhodlání a odvahu odložit své staré návyky brzdící nás ve vývoji duchovním i duševním. Podporuje tvorbu nových idejí a dodává nám tvořivou inspiraci pro následný vývoj. Velice účinně potlačuje hněv, zuřivost a strach a harmonicky sjednocuje protichůdné energie, čímž dokáže vnést rovnováhu do vztahu muže a ženy a harmonizuje tak i jejich milostný život. 
Astrologická znamení: Skopec, Kozoroh, Ryby, Střelec, Panna

Léčebné účinky: Působením na krční čakře nalezneme správná slova k modlitbám a rozjímání. V centru srdce přináší lásku do našeho života a zmírňuje strach z budoucnosti a ze smrti. Dává nám pocit jistoty v Boží spravedlnost a léčí poruchy způsobené duševním přepjetím, proto je doporučován proti neurózám, hysterii a halucinacím. Působí především proti bolestem všeho druhu, ať již fyzickým tak i citovým. Mírní žal a přináší útěchu a klidný spánek. V sakrálním centru pomáhá odvykat závislostem na alkoholu, drogách a medikamentech a při migrénách a bolestech hlavy je doporučeno si jím masírovat čelo, spánky a zátylek. Zvyšuje nízký krevní tlak, pomáhá při cukrovce a poruchách koordinace. U dětí pomáhá zvládat zlostné chování a záchvaty vzteku. Vhodný je rovněž k léčení nemocí krve a ametystová voda je výborná na léčbu vředovitosti a vyrážek pleti. Tato voda rovněž při vnitřním užívání čistí cévy a posiluje funkci slinivky a látkovou výměnu. Větší ametystové geody slouží rovněž k očistě bytových prostor a můžeme v nich rovněž skladovat či nabíjet ostatní kameny.

Očista: Ametyst pravidelně čistíme před i po každém použití pod tekoucí vlažnou vodou nebo v misce s křišťálem. Ametysty z některých nalezišť na slunci ztrácejí barvu, tudíž je nabíjíme raději z dosahu přímého slunce.   


aragonit žlutý
aragonit žlutý

Buddhovy náramky – Aragonit - ochranný kámen

Aragonit je projektivní kámen, přiřazen elementu ohně a planetě Mars. Aragonit dodává energii a ve spojení s Matkou zemí, uzemňuje. Čistí energetické blokády. Transformuje geopatogenní zóny. Učí nás trpělivosti, vstřícnosti, spolehlivosti, toleranci a přizpůsobivosti. Pomáhá v okamžicích napětí a tiší stavy neklidu. Chrání před citovým nátlakem a zlostí. Nabízí posilu a podporu. Vhodný pro meditace, podporuje duchovní růst, disciplinovanost a spolehlivost. Uklidňuje, přináší koncentraci a rovnováhu. Stabilizuje základní (kořenovou) a zemskou čakru. Pomáhá ukotvovat lidi s přílišným sklonem k „létání v oblacích" v jejich vlastním těle.
Léčebné užití: šíří v těle energii, zahřívá. Má blahodárný vliv na stav kostí a zubů. Napomáhá ukládání vápníku v těle. Ulevuje od fyzických projevů bolesti a svalových křečí. Posiluje imunitní systém. Pomáhá proti nočnímu neklidu. Nošení Aragonitu v dlani nebo ve formě šperku uzemňuje.


avanturín zelený
avanturín zelený

Buddhovy náramky – AVANTURÍN - Přírodní kámen
Avanturín nám pomáhá navázat těsné spojení s přírodou a jeho všestrannost pomáhá léčit hlavně emoce a negativní emoce má moc rozkládat. 
Avanturín je jedním z nejvšestranněji použitelných kamenů. Jeho zelená barva zklidňuje rozjitřené srdce a pomáhá překonat negativní emoce. Rozsévá tichou radost a naději a svým zeleným třpytem prozáří každý problém. Avanturín je také považován za kámen klidného spánku, protože nám pomáhá zapomenout na drobné problémy, zklidní nás a pomáhá nám uvolnit se. 
Astrologická znamení: Býk, Rak, Střelec

Léčebné účinky: Přestože spadá pod čakru srdce, lze jej s úspěchem použít spolu s růženínem ve všech energetických centrech těla. Jeho jemné vibrace velmi pozitivně působí hlavně na srdeční poruchy, způsobené emocionální přetížeností, stresem a trvalým neklidem. 
Stejně tak působí na kožní problémy vyvolané rozkolísanou nebo narušenou psychikou. Zde pokládáme jeden kámen na solar plaxus a jeden kámen ne srdce nebo postižená místa potíráme avanturínovou vodou. Spolu s malachitem, který negativní emoce odhaluje, dokáže avanturín tyto emoce rozložit. V tomto případě je nejvhodnější pokládat avanturín na srdce a malachit na solar plexus. Dále zmírňuje chronické bolesti hlavy, migrény, podporuje látkovou výměnu, snižuje hladinu cholesterolu, předchází vzniku ateriosklerózy a srdečnímu infarktu. Jeho voda užívaná před jídlem, tlumí chuť k jídlu a pomáhá nám tím dodržovat dietní režim.

Očista: Pár minut pod proudem vody nebo přes noc v misce vody spolu s Křišťálem. Nabíjíme libovolně dlouho na přímém slunci.


fluorit
fluorit

Buddhovy náramky – FLUORIT - Kámen "géniů"
Fluorit nám umožňuje vstup a kontakt s vyšší rovinou skutečnosti a jeho působením můžeme vidět, či cítit vlastní auru.

Fluorit je křehký kámen, který překvapí svou mocí. V krystalové formě tvaru osmistěnu má stejný tvar jako energetické pole našeho těla, kde se na protilehlých pólech-špicích soustřeďují protikladné na sobě závislé energie - nahoře duchovní a dole pozemské. Tato schopnost nám dává možnost spojení s naší intuicí, která se nám projeví daleko konkrétněji. Fluorit žehná našim touhám a pomáhá nám naplnit naši úlohu na Zemi. Velice napomáhá v našem duchovním vývoji a rovněž dokáže uklidnit naši zjitřenou mysl a duši. Dokáže nám pomoci nalézt ztracenou rovnováhu a ve stáří zachovat si bystrý rozum.
Astrologická znamení: Ryby, modrý Vodnář

Léčebné účinky: Tiší bolesti hlavy a migrény, je prevencí a lékem při infekčních a chřipkových onemocněních a onemocněních horních cest dýchacích. Zelený regeneruje buněčnou stavbu plic, pomáhá při astmatu a alergiích. Vnitřně užívaná voda z duhového fluoritu čistí celý organismus od zatěžujících látek a preventivně zabraňuje tvorbě zhoubných nádorů.

Očista: Čistíme pod proudem vlažné vody nebo přes noc v misce zároveň s křišťálem. Nabíjíme na nepřímém slunci nebo za úplňku v noci.


hematit
hematit

Buddhovy náramky – HEMATIT - Kámen krve
Hematit nám dodává životní sílu a podporuje tvorbu červených krvinek.

Hematit je kámen, který nám svou zemitou a hustou vibrací dodává životní sílu a energii a to i ve vypjatých životních situacích. Dokáže nám "nahodit motor", i když si myslíme, že už nemáme žádné rezervy. Pomáhá nám přestát tyto životní zkoušky a vyjít z nich s větší životní moudrostí a odvahou. 
Hematitu je přisuzován velký vliv na tvorbu červených krvinek a tím napomáhá k celkovému ozdravení organismu. Při meditaci okolo nás vytváří ochranné pole před negativními duchovními vlivy.
Astrologická znamení: Beran, Štír

Léčebné účinky: Jak již bylo řečeno podporuje tvorbu červených krvinek, činnost srdce, aktivuje krevní oběh, posiluje plíce, játra a slezinu. Hematit můžeme přikládat na tělo nebo jej užívat vnitřně ve formě vody. Tu připravíme tak, že na noc vložíme kámen hematitu do čisté, pokud možno pramenité vody a pak ji užíváme na lačno. Takto užitý regeneruje i nedostatečnou funkci ledvin. Hematitu náleží čakra základní, ale můžeme přikládat na tělo podle potřeby, protože také pomáhá odstranit krevní sraženiny a otoky. Je možno jej také používat, stejně jako křišťál, k energetické očistě a dobití jiných kamenů, které namají přijít do dlouhého styku s vodou.

Očista: Hematit čistíme jen krátce pod tekoucí vodou ( cca 5 - 10 minut ). Nabíjíme libovolně dlouho na přímém slunci.


jadeit
jadeit

Buddhovy náramky – JADEIT - Kámen harmonie
Pro své harmonické účinky je nazýván kamenem pěti hlavních ctností: moudrosti, spravedlnosti, milosrdenství, skromnosti a odvahy.

Jadeit je nejuctívanějším kamenem Dálného východu, kde se stal vlivem svých harmonických vlastností symbolem klidu a míru. Je kamenem srdeční čakry a je pravým kamenem lásky, podobně jako růženín. Podporuje v nás shovívavost a lásku k bližnímu, která vzlíná z hloubi našeho srdce. Významně podporuje meditaci a kontemplaci a podporuje naši vnitřní vyrovnanost. Pomáhá nám v každé situaci zachovat chladnou hlavu a zbavuje nás předsudků. Jeho jemné vibrace uvádějí celý náš organismus do harmonické jednoty.
Astrologická znamení: Rak, Váhy, Ryby

Léčebné účinky: Posiluje nervový a imunitní systém, funkci srdce, krevního oběhu, podporuje funkci sleziny, jater a ledvin. Jadeit pomáhá léčit onemocnění močových cest, uvolňuje z nich písek a kameny. Položen na čakru solar plexu léčí žaludeční a zažívací potíže a koliky, položen na čakru třetího oka léčí migrény a nespavost. Pomáhá odstraňovat psychické blokády vedoucí k neplodnosti, tiší porodní bolesti a pocení psychického rázu. Masážemi jadeitovým valounkem posilujeme svaly a jeho voda pomáhá při mírných otravách z jídla.

Očista: Čistíme jako obvykle pod tekoucí vodou, či přes noc v misce s vodou. Nabíjíme na slunci libovolně dlouho, dokud nemáme pocit, že sálá energií. Pouze fialový jadeit nabíjíme pouze na nepřímém slunci.


jaspis obrázkový
jaspis obrázkový

Buddhovy náramky - JASPIS obrázkový - Kámen fantazie 
Jaspis obrázkový stejně jako brekciový v nás podněcuje kreativitu a fantazii a za pomoci zemitých vibrací nám pomáhá tvořit beze sklonu ke stavění vzdušných zámků. 
Jaspis obrázkový podporuje kreativitu a souznění s přírodou. Zahání obavy a strach z nejisté budoucnosti a obdarovává nás šťastnými sny, po kterých se budíme svěží a odpočatí. Prohlubuje také náš soucit s trpícími. 
Astrologická znamení: Panna, Beran

Léčebné účinky: Obrázkový nebo-li krajinný jaspis pomáhá při alergiích a posiluje imunitní systém. Dále také jako většina barevných jaspisů aktivuje funkci jater, žlučníku a ledvin. Je dobré, aby byl jaspis v přímém kontaktu s pokožkou.

Očista: Několik minut pod proudem vlažné vody nebo přes noc v misce vody, pokud možno s křišťálem. Nabíjíme na přímém slunci libovolně dlouho, protože jaspisu žár ani prudké světlo nevadí.


karneol
karneol

Buddhovy náramky – KARNEOL - Kámen motivační
Karneol je ochráncem před nervovými chorobami, učí nás zaměřit pozornost na přítomný okamžik a udržuje motivaci pro další konání. 
Karneol v sobě nese barvy západu slunce a spojuje nás s krásou a silou Země. Učí nás prožívat naplno dnešní den a s radostí plnit své úkoly. Jeho zemitá síla má význam pro lidi s nestálým duchem, kteří jsou zmatení a roztržití. S pomocí karneolu začneme znovu žasnout nad zázraky tohoto světa a dodá nám motivaci k aktivnějšímu životu. Probouzí nás z letargie, dodává vitalitu a pomáhá nalézt uplatnění v životě a naši životní cestu.
Astrologická znamení: Beran, Blíženci 

Léčebné účinky: Karneol se používá k čištění krve, pomáhá při křečových žilách, otravách krve pozitivně ovlivňuje příjem potravy. Předchází nahromadění v zažívacím traktu a to tak, že pokládáme jeden žlutý karneol na třetí a jeden oranžový karneol na druhou čakru. 
Pomáhá také k odstranění blokád způsobujících neplodnost a zde pokládáme po jednom oranžovém karneolu na rozmnožovací orgány a na druhou čakru.
Uleví nám i při ledvinových či jaterních onemocněních a to tak, že pokládáme žlutý karneol na postižená místa nebo masírujeme tímto kamenem oblast jater, popřípadě pokládáme další žlutý karneol na třetí čakru.

Očista: Pod proudem vlažné vody, popřípadě přes noc v misce vody s křišťálem. Nabíjíme na přímém slunci často a co nejdéle.


korál červený
korál červený

Buddhovy náramky – Korál červený - ochranný kámen

Korál je silným ochranným kamenem (kosterním pozůstatkem). Chrání před nehodami, projevy násilí, otravou, lupiči, posedlostí a neplodností (především u žen). Korál pochází ze dvou řeckých slov "dcera moře". Způsobuje u svého majitele vnitřní změny. Vyhání pošetilost, nervozitu, strach, depresi, vražedné myšlenky, paniku a noční můry. Dodává rozum, prozíravost, odvahu a moudrost. Vyvolává klidný spánek a zahání rozrušující sny. Je-li věnován dítěti jako dar, zajistí jeho budoucí zdraví. Nemluvňata nosí korálový přívěsek k utišení bolesti při prořezávání zoubků. Též zajišťuje dítěti silnou ochranu. Přitahuje lásku a štěstí.

Léčebné využití: reguluje menstruační výtok, ostraňuje poruchy trávení, veškeré bolesti trávicího ústrojí, oční potíže. Zastavuje krvácení.

Čištění: čistí se tak, že ho vložíte asi na 3-5 minut pod vlažnou tekoucí vodu (učiňte tak i před jeho prvním použitím a pak pravidelně 2-4x za měsíc dle potřeby). Pokud ho nosíte každý den tak ho myjte častěji, ale také po nějakém konfliktu, negativní výměně energií, po energetickém útoku, po stresu a pod. Kameny absorbují do sebe energii z okolí, očištění vodou je zbaví negativní energie.

Nabíjení: očištěný náramek položte na čistý bílý papír, který dejte na parapet okna (nejlépe zvenčí, ale pokud se nedá, postačí i zevnitř). Na něm nechte nabíjet náramek celou noc při měsíčním světle (nejsilněší nabití je při úplňku měsíce, ale účinné jsou všechny jeho fáze). Některé kameny můžeme takto nabíjet i při slunečním světle, ale mnohé z nich jsou citlivé na slunce a mohli by na něm změnit své zabarvení. Nabíjení při měsíčním světle je univerzální pro všechny druhy kamenů.


křišťál
křišťál

Buddhovy náramky – KŘIŠŤÁL - Kámen kamenů
Účinný talisman a ochránce s magickými schopnostmi a "meditační kámen". 

Křišťálu je přisuzováno veškeré vědění kamenů a jeho účinky jsou velice široké. Jeho čirá barva v sobě skrývá všechny barvy duhy a tím je mu přisuzována osvícená moc sedmé čakry. S touto čakrou je také nejvíce spojován. Je to univerzální kámen, který nás svým čirým božím světlem dělá také tak čirými a pomáhá nám v karmických vazbách, které uvolňuje a pročišťuje. Jeho jasná zář nás spojuje s pramenem původní energie, která sídlí v našich duších, jen ji někdy nevnímáme. Působí jako katalyzátor urychlující výměnu energie, negativní odebírá a pozitivní nás nabíjí. Jeho dobře rostlá drúza má schopnost rušit geopatogenní zóny.

Léčebné účinky: Je jedním z kamenů s nejširšími léčebnými účinky. Vyrovnává, čistí a chrání naši auru a odstraňuje blokády, které brání volnému proudění energie. Pokládáním na postižená místa ulevuje od bolesti a pomáhá zastavit krvácení. 
Při poruše rovnováhy a závratích se má nosit na těle a při léčení pokládat na šestou čakru. Zde má vliv i na funkci štítné žlázy.
Pokládáním na třetí čakru docílíme vlivu na zažívací ústrojí. Průjem a nevolnost léčíme křišťálovou vodou vnitřně a popáleniny a kožní problémy potíráním zevně.  
Křišťálovou vodu připravíme ponořením křišťálu do čisté, pokud možno pramenité, vody a to na celou noc.

Očista: Důkladnou očistu provádíme buďto pod tekoucí vodou nebo ponořením do misky s vodou, můžeme přidat i sůl. Někdy je dobré položit jej na hematit, aby se vybil. Nabíjíme na přímém slunci libovolně dlouho. Je vydatnou pomocí ostatním kamenům, které dobíjí a čistí.


labradorit
labradorit

Buddhovy náramky – Labradorit - ochranný kámen

Labradorit je vysoce mystický a ochranný modro-šedý kámen s jemnou příměsí zelené, který se nádherně leskne a mění barvu a lesk v jistých úhlech a polohách a říká se, že je kamenem esoterického vedení - že zasvěcuje do tajemných mystérií. Labradorit podporuje rozvoj intuice, odstraňuje negativní energie, pomáhá nám překonat strach, nejistotu, deprese, stres, přináší nové myšlenky, uklidňuje příliš aktivní mysl, rozbíjí iluze a proniká ke kořeni problému. Posiluje víru v sebe samého, přináší sílu, vytrvalost. Labradorit je kamenem proměny a je velmi nápomocný v době velkých životních změn a etap. Pomáhá nám překonávat zbytky starých zklamání z minulých životů. Ochraňuje auru před útoky negativních energií, odstraňuje bloky, vede nás k realizování snů, podporuje rozvoj slovní zásoby. Protože je individualista, nesnese u sebe žádné jiné kameny - ruší jejich účinky, takže ho třeba používat pouze samostatně. Je velmi citlivý na změny teplot.

Léčebné účinky: ulevuje napětí a bolesti při menstruaci, upravuje rovnováhu hormonů, metabolismus, pomáhá odstraňovat stres, snižuje krevní tlak, pomáhá nám najít a léčit příčiny nerovnováhy. Labradorit léčí nachlazení, dnu, revmatismus. Zmírňuje pocity chladu, léčí bolesti zad, kostí, zubů, nemoci srdce. Labradorit léčí poruchy očí a mozku. 

Hlavní využití: ochrana, přeměna, síla, esoterika, léčení.

Znamení zvěrokruhu: Štír

Čištění: tekoucí vodou

Dobíjení: v měsíčním světle nebo když je na obloze duha


lapis lazuli
lapis lazuli

Buddhovy náramky - LAPIS LAZULI - Kámen moudrosti
Lapius lazuli  je kamenem, který nechává naši duši vyrůst a pomáhá nám skrze třetí oko porozumět tajemstvím vesmíru. 

Lapis lazuli je kamenem meditace a kontemplace, protože nám pomáhá navázat kontakt se svou intuicí a utvrzuje nás v přesvědčení, že my jsme v Bohu a Bůh je v nás. Je nesmírně cenným pomocníkem každému, kdo chce otevřít duši poselstvím Vesmíru a snaží se napojit na univerzální vědomí, neboť už vzhledem se podobá noční obloze, ke které se upírají naše zraky. Probouzí uvědomění si duchovní podstaty a hloubky všech jevů a vše osvětluje absolutním světlem poznání. Vnitřní harmonie, kterou s sebou nese, nám pomáhá prohloubit důvěru ve vyšší vedení a dává nám možnost s pocitem bezpečí prožívat a "rozluštit" své intuitivní prožitky, které směřují naši duši k lásce a světlu. Jeho safírová modř má schopnost prorážet bariéry a blokády všeho druhu, tiší pocity strachu a nejistoty a dodává nám odvahu a pocit bezpečí, že vše se děje tím správným způsobem.
Astrologická znamení: Střelec, Panna, Ryby, Kozoroh, Vodnář

Léčebné účinky: Světlé tóny lapisu pomáhají v hrdelní čakře odstraňovat všechny typy blokád, které mají vliv na kvalitu hlasu. Jeho účinky se převážně váží k duchovní oblasti, nicméně po stránce zdravotní je rovněž velkým přínosem, protože když je zdravá duše, tělo ji následuje. Mírní otoky a křeče, reguluje krevní oběh a funkci řídících žláz jako je brzlík a štítná žláza, pomáhá při vysokých teplotách, zmírňuje deprese a menstruační bolesti. Jako prevence je výborný proti infarktu, mrtvici a nádorovým onemocněním. Voda z lazuritu či lapisu zmírňuje záněty očí, pomáhá při vyrážkách, ekzémech a štípnutí hmyzem.

Očista: Lapis čistíme pod proudem vlažné vody, nebo v misce přes noc, popřípadě za měsíčního svitu položen na křišťálu. Nabíjíme jej krátce na přímém slunci.


nefrit
nefrit

Buddhovy náramky – Nefrit - ochranný kámen

Nefrit - nebo jinak Čínský jadeit má pro Číňanů větší cennou než zlato nebo drahé šperky. Podle jisté legendy prý představuje světlo, pocházející z posvátné hory - jde prý o převtělení kosmického principu. Nefrit plný světla nese pět základních duchovních principů: soucit, skromnost, odvahu, spravedlnost a moudrost. Rovněž Číňané věří, že ochraňuje před blesky, proto by neměl chybět v žádné domácnosti. V těžkých chvílích nám pomáhá zachovat si vlastní identitu a nevzdávat se. Zabraňuje agresivním sklonem, zmírňuje rozbouřené emoce, napětí. Vede nás po cestě harmonie, vyrovnanosti a klidu. 

Léčebné účinky: má hojivé, zklidňující, stimuluje srdeční činnost, blahodárně působí na celý organismus. Nefrit znamená ledvina - léčí nemoci močových cest, pomáhá při odvodňování, čistí tělo od toxických látek, při bolestech hlavy můžeme nefritem masírovat spánky nebo si ho přiložit na spánky. 

Astrologické přiřazení: zvlášť je nápomocný lidem narozeným ve znamení raka. 


obsidián vločkový
obsidián vločkový

Buddhovy náramky - OBSIDIÁN vločkový (sněžný) - Jin-Jang kámen
Obsidián vločkový v sobě spojuje stejně jako symbol Jin-Jang protichůdné energie a to na nejnižší úrovni a pomáhá nám odolávat nepřízni osudu.

Obsidián vločkový spojuje duchovní a zemské energie, které nás učí chápat jako harmonický celek a nikoli jako protichůdné. Dodává nám sebedůvěru v samém prazákladu a je schopen nám dodat odvahu v tak slabých chvilkách, kdy již ztrácíme pevnou půdu pod nohama. Učí nás chápat naše omyly a to hlavní, poučit se z nich.
Astrologická znamení: Štír, Váhy, Kozoroh

Léčebné účinky: Vločkový obsidián je výborný jako prevence proti virovým nákazám, protože posiluje imunitní systém. Podporuje látkovou výměnu a buněčnou obnovu. Zvyšuje rovněž nízký krevní tlak, podporuje prokrvování a léčí revmatismus.

Očista: Čistíme pod proudem vlažné vody nebo na noc v misce vody, nejlépe s křišťálem. Nabíjíme na slunci, ale pouze ráno a večer, polední sluníčko mu nedělá dobře.


Buddhovy náramky – Perleť - ochranný kámen

Perleť upevňuje vztahy, zejména mezi rodiči a dětmi. Perly a perleť symbolizují moudrost, získanou především na základě zkušeností, používají se k přilákání a upevnění bohatství a štěstí a k ochraně svého majitele. Navozují zklidnění, mohou být talismanem pro posílení a udržení vztahu a bezpečí. Symbolizují čistotu, štědrost a věrnost. V lidové tradici se udává, že nošení šperků z perleti napomáhá bezproblémovému průběhu mateřství a porodu.

Perleť, stejně jako perly, je od pradávna symbolem čistoty, nevinnosti a moudrosti. Dodává víru, učí nás být štědrými. Pomáhá při zvýšení naší osobní integrity a pomáhá zajistit, abychom se v životě zaměřili na věci, jež jsou pro nás zásadní, a netrápili se věcmi podružnými. Perla tím, že symbolizuje čistotu a nevinnost, je často nazývána jako "kámen upřímnosti". Vnáší pravdu do komplikovaných vztahů a situací. Potlačuje pocity hněvu a vzteklé chování.

Bílá barva perleti je barvou čistoty, nevinnosti a pravdy. Bílá září čistotou, nevinností, panenstvím a neutralitou, má kladný vliv na pocit bezpečí, sílu a čistotu.

Léčebné účinky: svým obsahem vápníku posiluje kosti. Pomáhá rovněž při pálení žáhy a gastritidě, protože zmírňuje úzkosti, napětí a stresy.

Astrologické přiřazení: Blíženci, Rak, Váhy, Ryby


rodonit
rodonit

Buddhovy náramky – RODONIT - Kámen tolerance

Rodonit léčí citová zranění, stmeluje protiklady a je vynikajícím pomocníkem při nervozitě a trémě. 

Základním posláním tohoto kamene je stmelovat protiklady a vyrovnávat jejich působení. Prolínáním černé a růžové se zde snoubí materie s jemnou nesobeckou láskou a stejně jako v životě, nás nabádá k prolnutí této lásky i do materiálního světa naší každodenní existence. Jeho působení nám umožní akceptovat i situace jindy pro nás krajní a dovolí nám je zpracovat a poučit se z nich. A nejen z nich. Umožní nám uvědomit si a napravit i chyby, které již byly "zapomenuty" a osvobodit se od lítosti a hněvu s nimi spojenými. Učí nás rovněž zachovávat chladnou hlavu a nenechat se vyprovokovat k zlosti nebo neuváženým činům. Je vynikajícím pomocníkem při studiu, protože jeho klidná vibrace vyrovnává působení srdce a mysli, a tím nám dává prostor k načerpání nových poznatků. S jeho pomocí jsme schopni v sobě objevit naše skryté schopnosti, které nám umožní se lépe uplatnit v životě, aby se mohla projevit všeobjímající nesobecká láska v nás obsažená. Jeho působení nás zanechá klidnější, čistší a plné nových sil a ideálů, odolné proti citovým šokům.
Astrologická znamení: Skopec

Léčebné účinky: Rodonit v srdečním centru posiluje činnost srdce a krevní oběh. Pro svůj velký podíl manganu má velmi prospěšný vliv na štítnou žlázu a v centru krku příznivě ovlivňuje metabolismus, který následně posiluje imunitu. V krční čakře rovněž posiluje plíce a horní cesty dýchací. Na čakře čela posiluje mozkovou činnost a v čakře základu pomáhá zvyšovat plodnost u obou pohlaví. Jeden kámen na srdeční čakře a druhý na čakře základu udržuje sexualitu v rovnováze. Další výraznou pomoc poskytuje ve všech bolestivých stavech, kdy jej přikládáme přímo na zranění či pooperační rány, při vnitřních zraněních pijeme rodonitovou vodu. Příznivě ovlivňuje sklerózu multiplex.

Očista: Čistíme pod proudem vlažné vody, nabíjíme na nepřímém slunci, lépe jen za denního světla a přechováváme na křišťálu nejlépe ve tmě.


růženín
růženín

Buddhovy náramky – RŮŽENÍN - Kámen lásky a srdce
Růženín nám pomáhá najít cestu ke svému vnitřnímu světu a učí nás naslouchat a milovat všechny bytosti.
Růženín v nás svými jemnými růžovými tóny probouzí cit něžnosti, mírnosti, přátelství a nesobecké lásky. Pomáhá milencům projevit své city, prohlubuje vnímavost smyslů hlavně k umění, především hudbě. Oživuje naši fantazii, podporuje tvořivého ducha a pomáhá nám dohlédnout dál, než sahají naše smysly. Učí nás naslouchat a provází nás na naší duchovní cestě jako anděl strážný, protože se s jeho pomocí dokážeme ubránit všemu špatnému a hrubému, co nám brání v duchovním postupu.
Astrologická znamení: Býk, Váhy

Léčebné účinky: Růženín přináleží srdeční čakře, tudíž jeho největší vliv je právě v této oblasti. To znamená, že posiluje a optimalizuje srdeční činnost a hlavně "léčí" srdce i ze zranění emocionálních. Pomáhá nám vyrovnat se s potlačenými emocemi a v důsledku toho řeší i problém nespavosti. Napomáhá také k léčení nemocí pohlavních orgánů u žen i mužů a má vliv i na neplodnost.
Výrazně napomáhá při řešení krevních onemocnění jako je anémie a leukémie.
Růženínová voda užívaná vnitřně neutralizuje jedy, ať už jedy našich myšlenek, či organismu.
Je vhodné umístit větší kámen v ložnici, či v místě zvýšeného elektromagnetického smogu.

Očista: U léčebných kamenů očišťujeme denně pod tekoucí vodou, u kamenů v obytných místnostech stačí jednou týdně. Růženín na přímém slunci rád ztrácí barvu, proto jej raději nabíjíme na slunci nepřímém, zato delší dobu a čas od času jej nabijeme na drůze křišťálu nebo ametystu.


sodalit
sodalit

Buddhovy náramky – SODALIT - Kámen uskutečňování představ
Sodalit nám pomáhá své představy a sny přetvořit v realitu a spojuje duchovní intuici s materií.

Svou tmavomodrou barvou je sodalit kamenem náležejícím čakře třetího oka ovšem s nejpomalejší vibrací. Tento kámen však nám pomáhá lépe uskutečňovat své duševní představy a cíle a při meditaci napomáhá oddělit podstatné věci od nepodstatných. V mentální rovině prohlubuje naši koncentraci, logické myšlení a představivost a podle tradice byl kamenem nosícím inspiraci umělcům. Učí nás také žít v pravdě a pomáhá odbourávat vzniklá dogmata. Upevňuje v nás víru ve vyšší moc, která nás chrání, žijeme-li s ní v souladu. 
Astrologická znamení: Panna, Střelec

Léčebné účinky: Snižuje vysoký krevní tlak, podporuje funkci žláz především pak štítné a reguluje látkovou výměnu. Sodalitová voda posiluje slabý žaludek a spolu s křišťálem zvyšuje odolnost organismu proti infekcím a zánětům.

Očista: Sodalit je potřeba zvláště pečlivě čistit pod tekoucí vlažnou vodou nebo přes noc v panenské půdě. Po opláchnutí jej nabíjíme na drúze křišťálu alespoň hodinu na přímém slunci. Křišťál není podmínkou.


tygří oko
tygří oko

Buddhovy náramky - TYGŘÍ OKO - Kámen vitality
Tygří oko nás prohřívá svými zlatavými proměnlivými odstíny,kterými nás probouzí z malátného stavu a burcuje naši sebezáchovnou vitalitu.

Tygří oko je výborný učitel otevřenosti a aktivního pohledu na věc, čímž nám vštěpuje vůli po seberealizaci a už svým vzezřením nám ukazuje, že svět je v neustálém měnícím se koloběhu a proměně. Posiluje takto naše nervy, zahání černé myšlenky a pocity beznaděje. Učí nás také rozvaze a samostatnému rozhodování.
Astrologická znamení: Panna

Léčebné účinky: Účinně pomáhá při těžkých duševních chorobách jako je schizofrenie, paranoia a nezvladatelné nutkání. Jeho léčebný účinek spočívá v celkovém prohřátí organismu, probouzí jej z malátnosti a spouští sebezáchovný vitalizační proces. Jeho centrem je solar plexus, kde aktivuje sníženou funkci orgánů, jejichž oslabení je často způsobeno emočními blokádami. V centru hrtanu mírní astmatické problémy, v centru třetího oka pomáhá při migrénách a silných bolestech hlavy. Aktivuje také pohybové centrum, reguluje látkovou výměnu a podporuje funkci jater hlavně při hepatitidě. Jeho voda na lačno podporuje léčbu kostí a kloubů.

Očista: Očišťujeme pod proudem vlažné vody a nabíjíme na slunci dokud necítíme, že jsou jí plné.


unakit
unakit

Buddhovy náramky – UNAKIT - Kámen rovnováhy
Unakit je kamenem rovnováhy ať již v oblasti psychické, tak i zdravotní, které spolu nerozlučně souvisejí.

Unakit pro svůj půvab byl již v antice používán ve šperkařství a ctěn jako talisman, který měl bojovníkům zajistit nezranitelnost a šťastný návrat k rodině. Osvětluje a mirní problémy, které v sobě nosíme již řadu let a pomáhá nám konečně opustit traumata, jež jsou pro nás pouze zátěží a jitří naše bolesti.

Léčebné účinky: Položen na stydké kosti u žen tiší menstruační bolesti, u mužů pak problémy s prostatou. Pomáhá znovu nabýt fyzických a duševních sil, zesláblých po přestálé těžké nemoci, zahání smutek a trápení, které by mohlo negativně ovlivnit celý regenerační proces. Posiluje i systém imunitní a podporuje činnost jater a žlučníku a s nimi i spojený trávicí proces. Na čakře srdce pomáhá při dechové nedostatečnosti, při alergickém nebo chronickém onemocnění plic, způsobeném jejich znečištěním. Výraznou pomocí při problémech trávicího traktu, je zejména jako unakitová voda užívaná na lačný žaludek.

Očista: Buďto přes noc v misce vody nebo pod proudem pár minut. Přímé slunce snáší dobře, můžeme jej pár hodin slunit.


záhněda
záhněda

Buddhovy náramky – ZÁHNĚDA - Antidepresivní kámen
Záhněda je kamenem zahánějícím deprese a pomáhá nám překonat závislosti na věcech materiálních, odvádějících nás od duchovního úsilí.

Záhněda je považována za příklad symbiózy, snoubí se v ní světlo a tma a na jemnější úrovni nám dokazuje harmonii protichůdných energií. Pomáhá jedincům se silnou závislostí na materii se od této materie odpoutat a věnovat se duchovním záležitostem a naopak jedincům žijícím s hlavou v oblacích, pomáhá se vyrovnat s materiálním světem kolem nás. Temná zář záhnědy v nás podněcuje abstraktní myšlení, jehož plody nám umožní uskutečňovat v běžném životě. 
Astrální znamení: Kozoroh

Léčebné účinky: Záhněda je nejúčinnější při léčbě chronických stavů sklíčenosti a depresí. Posiluje nervy, uvolňuje vnitřní napětí a křeče a tiší bolesti všeho druhu. Příznivě pak ovlivňuje léčbu infekčních nemocí, vaziva a rakovinných nádorů v počáteční fázi. Masáže záhnědou zmírňují bolesti zad a záhnědová voda posiluje svalstvo a tukovou tkáň, čímž zabraňuje vzniku celulitidy.

Očista: Záhnědu čistíme zvláště důkladně, protože na sebe váže mnoho negativní energie. Kombinujeme očistu pod tekoucí vodou s očitou na noc v misce vody. Nabíjíme je na nepřímém slunci, pokud možno položené na drúze křišťálu.


čakrový náramek
čakrový náramek

Čakrový buddha náramek

Čakrový náramek s kamínky na harmonizaci všech sedmi čaker.

  1. Růženín - čakra základní
  2. Karneol - čakra sakrální
  3. Tygří oko - čakra pupku, solar-plexus
  4. Avanturín - čakra srdce
  5. Křišťál - čakra hrdla
  6. Sodalit- čakra čela
  7. Ametyst - čakra korunní