Fazole mungo BIO

Mungo jsou malé, olivově zelené fazole. Z Indie se rozšířily na východ a do střední Asie, později i do Evropy. Mungo zrají velmi rychle, mají specifické a zajímavé aroma. Z nutričního hlediska jsou významné pro vysoký podíl vitamínů a proteinů (až 25%).

V Indii stojí v popředí jednoznačně využití suchých Mungo fazolí, které jsou vařeny na tzv. dhal. nebo orestovány s trochou tuku a nabízeny k čaji. V Číně jsou zase zpracovávány klíčky z mungo jako „fen – tiao“ nudle.

Mungo je ideální plodinou k nakličování. Naklíčená semena obsahují mimořádně mnoho bílkovin, železa a téměř všechny hlavní vitamíny skupiny B. K zachování nutriční hodnoty je vhodné naklíčené mungo konzumovat syrové nebo se doporučuje po naklíčení krátce blanžírovat. Chutí připomíná zelený hrášek. Mungo se vyznačuje snadnou klíčivostí. Po 12 hodinovém namáčení ve vodě semena umístěte na ploché sítko a přikryjte vlhkou gázou. Dvakrát denně propláchněte. Takto nakličujte 3 - 6 dní. Konzumní zralost vrcholí, když klíčky dosáhnou délky asi 2 cm.

© Bioletňany 2010 Všechna práva vyhrazena.

Bioletnany.cz