Sezam - pro zdravé kosti, vlasy a dlouhý život

02.05.2011 11:35

Říká se o něm, že žádná skála před ním nezůstane celá. U nás se jím zdobí pečivo. Řeč je o sezamu, dvoumilimetrovém semínku, nejstarším koření na světě, ve kterém se ukrývá velká léčivá síla. Obyvatelé východu již po staletí znají jeho léčivé schopnosti. Z pohledu čínské medicíny má vztah k ledvinám, játrům, slezině-slinivce a plicím.

 Produkty obsahující sezam:

 BIO sezamové semínko

Panenský sezamový olej BIO JULES BROCHENIN

 Bio tahini - 100% sezamová pasta nesolená 250 g RAPUNZEL

Bio tahini - sezamová pasta se solí 250 g RAPUNZEL

TAHINI – sezamový krém s medem řecký

ŘECKÉ TAHINI TMAVÉ - TACHINI SALONIKIO 300g 

ŘECKÉ TAHINI S LÍSKOOŘÍŠKOVÝM KRÉMEM A KAKAEM 400g

Sezamela – sezamový krém NATURAL

TAHINI – sezamový krém NATURAL

Chalva

 

 Mezi jeho léčivé účinky patří:

• Doplňování " esence ledvin ", její dostatek ovlivňuje kvalitu kostní tkáně (pomoc při osteoporóze), tvorbu krve (chudokrevnost), plodnost (zvýšení množství a kvality spermií). Protože podle TČM jsou vlasy "zbytkem ledvin" a uši jejich vývodem, tak dostatek "esence ledvin" ovlivňuje kvalitu vlasového porostu a sluchu.

• Další vlastností sezamu je " zvlhčující" efekt. Znamená to, že je ho možné úspěšně použít v prevenci a léčbě zácpy způsobené suchostí a horkostí v tlustém střevě a také při léčbě suchého kašle.

• Sezam by měl být častým doplňkem výživy u žen v menopauze, projevující se návaly horka a pocení, nespavostí, bušením srdce, slabostí?, které jsou způsobené vyčerpáním jinové (vyživující, chladivé) složky jater a ledvin.

• U žen s předčasnou a silnou menstruací způsobenou "horkem v krvi" z oslabení "jinu" ledvin a jater může být pravidelná konzumace sezamu skvělým doplňkem další léčby.

• Pro jeho "chladivý" účinek by ho měli konzumovat také lidé "horkokrevní" - nadměrně se potící, hyperaktivní, se sklonem k vysokému tlaku, srdečním onemocněním a mozkovým příhodám.

Zevně se sezamový olej užívá při bolestech v uších a spáleninách, kdy se nanáší vatou do ucha nebo spálenou kůži. Při horečce má mazání kůže horko odnímající účinek.

Život prodlužující účinek. Podle dávných tradic čínské medicíny když dojde k vyčerpání "esence ledvin", tak lidský život je u svého konce a sezam, jak je známo esenci doplňuje.

A jak se dívá na sezam moderní dietologie?

Obsahuje tyto nejdůležitější látky : 20% bílkovin, 50% rostlinných olejů, 16% sacharidů a 9% vlákniny.

Z vitaminů jsou to tiamín (B1) - 1 mg, riboflavín (B2) - 0,25mg, niacín (B3) - 5mg, karoteny.

Minerální složení ukazuje na sezam jako skvělou multiminerální potravinu (složení na 100g) : vápník - 500 až 1500 mg, hořčík - 350 mg, železo - 10 mg, zinek - 10 mg, draslík - 410 mg, fosfor - 890 mg.
 

Toto složení ho předurčuje k prevenci a léčbě mnohých nemocí například:

• Vysoký obsah organického vápníku, hořčíku a fosforu je možné využít v prevenci a léčbě osteoporózy a zlomenin. Doporučuje se těhotným a kojícím ženám.

• Pro vysoký obsah železa je vhodný pro ženy a při chudokrevnosti.

• Vysoký obsah vitaminů skupiny B a hořčíku s fosforem z něho dělají lék na deprese a neurózy. Ze stejného důvodu je vhodný pro studenty, sportovce a těžce pracující.

• Pro svůj vysoký obsah nenasycených mastných kyselin a hořčíku je vhodným dietním doplňkem u nemocí srdce a cév.

• Vysoký obsah zinku zlepšuje imunitu a metabolismus.

• Vysoký obsah karotenů s hořčíkem, vápníkem a zinkem jsou lékem na nemoci očí, vlasů, kůže, sliznic a nehtů.

• Sezamové mléko může nahradit mléko kravské u lidí s nesnášenlivostí laktózy.

 Nejlepší je konzumovat neloupaná sezamová semínka, protože jejich slupka obsahuje nejvíce cenných vitamínů, minerálů a živin o které jsou loupaná semínka ochuzena.

 

 Sezamový olej

Jde o jedlý rostlinný olej vyráběný ze semen sezamu. Sezamová semínka patří mezi první semena ze kterých se olej kdy vyráběl a sezam se řadí mezi jedno z prvních koření vůbec. Sezamový olej využívali již v letech 600 př.n.l. Asyřané jako potravinu, lék i jako léčivé masti. Jeho výroba byla ovšem nákladná.

Výroba sezamového oleje

Sezamový olej se vyrábí lisováním, nebo extrahováním loupaných mletých semínek sezamu. Olej se lisuje za studena a má zlatožlutou barvu, oříškovou vůni a nasládlou chuť.  Extrahovaný olej je zase světle žlutý a jeho vůně i chuť jsou neutrální. Olej se také může vyrábět z pražených semínek, jeho barva je potom červenohnědá a oříšková chuť je intenzivnější. Výroba sezamového oleje je ovšem poněkud náročná a zahrnuje hodně ruční práce.

Složení sezamového oleje

mastná kyselina

minimum %

maximum %

palmitová

7 %

12 %

palmitoolejová

stopy

0,5 %

stearová

3,5 %

6 %

olejová

35 %

50 %

linolová

35 %

50 %

linolenová

stopy

1 %

eikosenová

stopy

1 %

Léčivé účinky sezamového oleje

Stejně jako sezamová semínka podporuje i sezamový olej funkci trávicího a vylučovacího ústrojí.

Dále podporuje obranyschopnost organismu.

Pomáhá také k udržení stálé hodnoty cukru v krvi, což je výhodné především pro diabetiky.

Sezamový olej působí proti kornatění tepen.

Použití sezamového oleje

Sezamový olej se používá především v potravinářském průmyslu k výrobě margarínu. Lisované oleje se používají do salátů a k vaření. Nejvhodnější je sezamový tuk na pečení.

Čistý olej se také používá v kosmetickém průmyslu především k péči o suchou pokožku a k péči o vlasy, které přirozeně ztmavuje. Olej se po zahřátí také hodí k masážím. Používá se k výrobě mýdel, pleťových mlék a také je významnou ingrediencí v parfumerii.

Nežádoucí účinky sezamu a sezamového oleje

U sezamových semínek i sezamového oleje nebyly zjištěny žádné nežádoucí účinky, pokud jsou konzumovány v doporučených dávkách. Ovšem vzhledem k nedostatku vědeckých studií zabývajících se nežádoucími účinky sezamu při nadměrné konzumaci, by jejich konzumaci měli omezovat především těhotné a kojící ženy a lidé s onemocněním jater a ledvin. Lidé alergičtí na arašídy mohou být na sezam více náchylní.

Kontakt

BIOPOTRAVINY LETŇANY

prodejna@bioletnany.cz

BIOPOTRAVINY
Zdravá výživa
Ostravská 629
Praha – Letňany

OTEVÍRACÍ DOBA:
PO-PÁ 9.30-11 a 15-19 hod.
SO, NE, SVÁTKY ZAVŘENO

"Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin."

+420 223 009 855

Vyhledávání

© Bioletňany 2010 Všechna práva vyhrazena.

Bioletnany.cz