Nepasterizovaný nefiltrovaný jablečný ocet

12.05.2010 15:40

 

Výzkumy na celém světě prokazují a potvrzují to, co Hippokrates objevil a čím léčil své pacienty již ve 4. století před naším letopočtem. Zjistil, že přírodní nedestilovaný jablečný ocet je úžasný léčivý a čistící elixír – přírodně vznikající antibiotikum a antiseptikum, které ničí zárodky a bakterie a napomáhá tak dosažení optimálního zdraví a dlouhověkosti.

Všestrannost a využitelnost jablečného octa jako léčivého a detoxikačního prostředku je legendární. Byl zaznamenán u starých Egypťanů, Babylóňanů, Řeků a Římanů, jsou o něm zmínky v Bibli a byl používán i ve Středověku. Dokonce Kolumbus měl na svých lodích barely s jablečným octem kvůli prevenci kurdějí stejně jako vojáci během Americké občanské války. Japonští samurajové jej pili pro sílu a odolnost. Jablečný ocet byl po tisíciletí užíván nejen jako léčivý elixír, ale i jako čistící a detoxikační prostředek k odstranění zárodků, bakterií, zápachů a dokonce i skvrn.

Přírodní nepasterovaný organický jablečný ocet může být vskutku nazýván jednou z nejdokonalejších potravin Matky Přírody. Vyrábí se z čerstvých rozdrcených BIO jablek, která se následně nechají kvasit v dřevěných barelech, jelikož dřevo napomáhá přirozené fermentaci. Pravý přírodní jablečný ocet je hustá tekutina zbarvená do hněda, ve které je proti světlu vidět lehká usazenina, nazývaná ‚mother‘ – ‚matka‘ neboli mateční kultura. Té obvykle s dobou postupně přibývá. To je důkaz, že se jedná o 100% živou potravinu. Jedná se o molekuly proteinu seskupené do vláknitých útvarů, jejichž přítomnost znamená, že nejlepší část octa, tedy minerály a enzymy, nebyly zničeny. Přesto není nutno ocet uchovávat v lednici. Tuto usazeninu je rovněž možno zachovat a použít při vlastní výrobě octa později. Pro využití všech hodnot této ‚matky‘ se doporučuje ocet před použitím protřepat.

Důvod, proč v dnešní době téměř zcela vymizel nepasterovaný nefiltrovaný jablečný ocet z regálů je ten, že převážná většina spotřebitelů nakupuje raději očima a tmavá barva hustého přírodního jablečného octa s usazeninou se může zdát na pohled neatraktivní. Proto dnešní výrobci vyrábí průmyslové rafinované a filtrované octy bez ohledu na naprostou ztrátu veškerých hodnotných vlastností. V průběhu destilace dojde k zničení hodnotných enzymů a oddestilování draslíku, fosforu, přírodního fluoru, křemíku stopových prvků a pektinu. Destilace rovněž odstraní důležité kyseliny, které v těle pomáhají ničit toxiny a nezdravé bakterie. Trendu současné pilulkové mánie rovněž odpovídá výroba doplňků stravy s jablečným octem. Firmy se odvolávají na skutečně prokázané zdravotní účinky jablečného octa a dodávají na trh kapsle a tobolky s obsahem jablečného octa, který již v této rafinované podobě nemůže přinést očekávané žádoucí zdravotní výsledky. Jediným pravým jablečným octem je čistě přírodní, nepasterizovaný a nefiltrovaný jablečný ocet s ‚matkou‘.

A čím je tedy jablečný ocet tak zajímavý? Především jde o to, že přírodní enzymy a kyseliny v jablečném octu zřeďují krev a tak pomáhají detoxikaci organismu. Dnešní standardní dieta plná živočišného proteinu a tuků krev zahušťuje a na základě toho se většina toxinů ukládá v těle. Řidší krev na principu osmózy do sebe nabírá z okolního hustšího prostředí toxiny již v těle uložené a ty jsou tak krevním řečištěm a následně vylučovacím systémem z těla odstraněny. Jablečný ocet je jediným octem, který nevyvolává v těle kyselou reakci. Většina dnes konzumované potravy tuto kyselou reakci způsobuje a překyselené tělo je živnou půdou pro většinu nemocí a bakterií. Přírodní syrový jablečný ocet pomáhá tuto kyselou reakci neutralizovat, podobně jako konzumace syrového ovoce a zeleniny, a tak přispívá k dosahování optimálního zdravotního stavu a imunity.

Nepasterovaný jablečný ocet v sobě především uchovává veškeré hodnoty a látky skryté v jablkách. Ne nadarmo se říká ‚One apple a day will keep the doctor away‘ (jedno jablko denně a doktora není třeba). Jablečný ocet v sobě navíc, mimo to že je chutným ochucovadlem, obsahuje hodnotné enzymy vzniklé v průběhu fermentace a přírodní kyseliny, které ničí v těle i v přijaté stravě toxiny a nepřátelské bakterie, a dodává tělu potřebné minerály, zejména draslík, jehož má většina dnešní populace nedostatek. Je známo, že jablečný ocet může předejít průjmům vzniklým z kontaminované potravy. Dále napomáhá trávení, vstřebávání potravy a vylučování, proto je dnes rovněž doporučován jako prostředek k hubnutí. Mezi neduhy, proti kterým je jablečný ocet účinným pomocníkem patří například artritida a bolesti kloubů obecně – nápoj připravený z vody, dvou lžiček jablečného octa a dvou lžiček nerafinovaného medu konzumovaný v průběhu celého dne již zbavil řadu lidí bolestí. Dále jablečný ocet pomáhá na kašel, astma, ekzémy, koliky, poruchy srážlivosti krve, únavu, bolesti hlavy, vysoký krevní tlak, nespavost, při ztrátě vlasů, odstraňuje bolesti svalů, pomáhá udržovat zdravou pokožku a podporuje správnou funkci ledvin a vylučovacího systému.

Kromě všech těchto hodnotných vlastností je jablečný ocet velmi chutným základem salátových dresingů, omáček, marinád, polévek a dalších pokrmů.

Je toho opravdu hodně čím je jablečný ocet zajímavý, nicméně je potřeba mít na paměti, že jediný jablečný ocet, který si zachovává tyto úžasné vlastnosti je přírodní nedestilovaný a nefiltrovaný ocet vyrobený z jablek, tak jak to Matka Příroda chtěla. 

 

Kontakt

BIOPOTRAVINY LETŇANY

prodejna@bioletnany.cz

BIOPOTRAVINY
Zdravá výživa
Ostravská 629
Praha – Letňany

OTEVÍRACÍ DOBA:
PO-PÁ 9.30-11 a 15-19 hod.
SO, NE, SVÁTKY ZAVŘENO

"Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin."

+420 223 009 855

Vyhledávání

© Bioletňany 2010 Všechna práva vyhrazena.

Bioletnany.cz